Rejestracja On-line

Design and implementation: biuro.desigmo@gmail.com

Copyright © 2022 - Arena Invest Group - Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestracja telefoniczna: (+48) 728 006 009

Rejestracja on-line:                                

Rejestracja On-line

Rejestracja: (+48) 728 006 009

Rejestracja telefoniczna: (+48) 728 006 009

NA CZYM POLEGA
Biopsję gruboigłową wykonuje się, by wykluczyć/potwierdzić obecność zmian nowotworowych lub określić typ nowotworu przed planowanym leczeniem. Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą USG. Podczas badania pobiera się fragment tkanki (np. z gruczołu piersiowego) przy pomocy igły o odpowiedniej grubości. Pozyskany w ten sposób materiał poddawany jest badaniu histopatologicznemu.

 

PRZED ZABIEGIEM
Należy przedstawić lekarzowi wyniki krzepliwości krwi, poinformować o przyjmowanych lekach przeciwzakrzepowych oraz innych preparatach przyjmowanych na stałe.

 

PODCZAS ZABIEGU

Biopsja gruboigłowa jest wykonywana po podaniu znieczulenia miejscowego, dlatego z reguły jest zabiegiem bezbolesnym. Po zlokalizowaniu guza pobieranych jest ok. 4 wycinków do badania histopatologicznego. W przypadku podejrzenia zmiany złośliwej istnieje możliwość jednoczasowego założenia znacznika do guza (który najczęściej jest drobnym drucikiem, którym zaznacza się badaną zmianę). Znacząco ułatwia to dalsze postępowanie diagnostyczne i lecznicze.

W naszej placówce zdecydowanie najczęściej wykonuje się biopsję gruboigłową piersi, ale również węzłów, ślinianek oraz guzów w tkankach innych okolic ciała, jak np. mięśnie.

 

DALSZE POSTĘPOWANIE
Biopsja gruboigłowa jest małoinwazyjnym zabiegiem, a powikłania w postaci najczęściej krwiaka zdarzają się bardzo rzadko. Cały zabieg trwa ok. pół godz. Pacjent/ka po biopsji wychodzi do domu z małym, uciskowym opatrunkiem, nie wymaga szczególnej opieki. Niemniej jednak, często jest to zdarzenie wywołujące dużo emocji, dlatego zachęcamy, żeby na biopsję przybyć najlepiej z osobą towarzyszącą.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, kierujemy na dalszą diagnostykę, do specjalistów lub do konkretnych ośrodków specjalizujących się w danej patologii.

 

Jednym z największych atutów naszego centrum jest czas oczekiwania na wynik z biopsji gruboigłowej, który w 99% przypadków wynosi do 7 dni roboczych!

 

KTO WYKONUJE BADANIE
Lek. Krzysztof Kansy – doświadczony diagnosta USG, trener i szkoleniowiec z dziedziny ultrasonografii. Dzięki USG diagnozuje patologie i ocenia struktury narządów wewnętrznych.

BIOPSJA GRUBOIGŁOWA PIERSI